Karl-Franzens Universitaet

březen 2002 - červenec 2002

Chadžijská Markéta, FF

chadzijski@centrum.cz

Studium

Zahraniční oddělení /Buro fur Internationale Beziehungen/ poskytuje kvalitní počáteční informace, již před odjezdem jsem obdržela "žlutého průvodce", kde je podrobně popsán systém studia na univerzitě; veškeré zkratky, které jsou k porozumění potřebné. Zhruba popsáno: V = Vorlesung, přednáška, na kterou není obvykle není vyžadováno Anmeldung-nahlášení. Pokud ale je, pak to lze zjistit na internetu pod tou kterou přednáškou. Všechny požadavky jsou u ní uvedeny: povinnost nahlásit se, počet účastníků, speciální požadavky… Dále existuje VU = Vorlesung-Uebung - přednáška, spojená s cvičením, kde se studenti - na rozdíl od samotné přednášky - zapojují. Ne ovšem v takové míře jako na PS, S / proseminář, seminář/, kde je aktivní účast na hodinách podmínkou atestace, spolu s vypracováním seminární práce. Bývá to dodržováno, což vím z referencí, stejně tak jako požadavek na bezchybnou /!/ němčinou napsanou práci. Registrace na PS, S je povinná; děje se tak obvykle vyplněním formuláře nebo domluvou přímo s vyučujícím. Na VU, PS, S mohou být vyžadovány například: absolvování předchozího VU, PS, či S; aj. v mém případě na Russische Literaturgeschichte četba nejdůležitějších děl ruských klasiků a dobrá znalost ruštiny.

Široká je nabídka sportovních kursů, volně dostupná na chodbách je asi 30ti stránková brožura s jejich popisem. Počet je neomezen, jeden kurs stojí asi 6 Euro. Ve stojanech na chodbách jsou kromě nejrůznějších aktuálních letáků i kapesní kalendáře /vše zdarma/, které též obsahují popisy všelijakých zkratek a užitečných informací pro studenty, včetně dopravy, zdravotního pojištění, menz…

Erasmus-studenti neplatí školné /ca 360 euro/, pouze studijní příspěvek /ÖH Studienbeitrag/ o 13,89 Euro, který je podmínkou k vydání průkazu studenta / Ausweis fuer Studierende/. Tento příspěvek zahrnuje též pojištění v areálu univerzity a přibližně týden po jeho zaplacení je Ausweis obdržen, spolu se 4mi "Fortsetzungsbestaetigungen", které též v případě potřeby /policie, pojišťovna…/ garantují status studenta.

Dobře fungující je i ESN centrum, dobrovolnické centrum pro Erasmus-studenty, které mj. přiděluje tutora/mentora.

Ze své zkušenosti mohu psát pouze o zkouškách ne o zápočtech. Zkoušky jsou buď písemné /při větším počtu účastníků nebo o zavedeném způsobu daného vyučujícího/ nebo ústní. Absolvovala jsem pouze zkoušky ústní formou, tvrdí se ale, že písemné jsou náročnější. Byla jsem zkoušena jako regulérní student, tj. bez času na přípravu - ten tu není zvykem.

A ještě poznámku: hlavní univerzitní kampus je asi 15 min. chůze vzdálen od druhé univerzitní budovy, kde jsou soustředěny hlavně jazyky, tlumočnictví, překladatelství a kurzy němčiny. Úvodní hodinu němčiny se píše vstupní test, dle kterého se rozřazuje do tří úrovní kursů. Každý obdrží "Gutschein" /jakýsi dobropis/, který zaručuje nárok na tři kursy němčiny /konverzace, gramatika/ každý po šesti eurech.

Ubytování

Ubytování je voleno předem /na zaslaném formuláři/ ze tří možností prostorových /samostatný pokoj, dvoulůžkový na koleji a společné bydlení v bytě s více studenty - tzv. WG-Wohnunggemeinschaft/ a tří cenových. Na formuláři se upřesňují i alergie, fobie… Požadovala jsem samostatný pokoj v nejnižší cenové relaci a to mi též bylo, prostřednictvím Ubytovací centrály pro výměnný pobyt, zajištěno. V kanceláři se podepisuje smlouva o vázaném užívání pronajatého pokoje. Změna je možná jen v případě, že si za sebe student najde náhradníka.

Koleje, kde jsem byla ubytovaná, jsou určeny pro spolkovou zemi Štýrsko / Studentenheim des Landes Steiermark/; cizinců je zde pomálu, zato vybavení koleje je ve srovnání s ostatními velmi dobré. Nevýhodou je jejich odlehlá poloha.

Ostatní koleje - Hafenriegel, Elisabethstrasse - jsou ve stavu jako koleje české. A pokoje jsou malé a hodně hlučné, cenově je to třída střední 160-180 Eur. Od této částky nahoru jsou k dispozici studentské byty; jsou rozsety po celém městě a jsou značně různorodé co do počtu bydlících, vybavení bytu, cen.. Ke stanovenému najmu jsou navíc vybírány doplatky za vodu, plyn, elektřinu a poplatky ca 1-2 Eura za použití pračky. Jako ostatně všude, kromě kolejí, kde jsem bydlela já. Musela jsem si však brát sebou vlastní nádobí, což u WG není nutné.

Menza: v obou univerzitních budovách jsou menzy, menu stojí ca 4,30. Nejlevnější je ale katolická menza, kousek od kampusu. S razítkem, které je k dostání na sekretariátu OH, vychází menu na 3,50. Jaké jsou porce a jak vaří ovšem nevím.

Volný čas

O kvalitních sportovních kursech viz. výše - k výběru snad na 30-40 druhů, v zimě jsou lyžařské zájezdy; v létě zájezdy k nedalekému jezeru s vodními sporty a různé běžecké a cyklistické závody. Graz a okolí jsou velmi příznivé pro cyklistiku nebo i jen pro dopravu na kole. Je nejlevnější a díky spoustě cest pro kola po celém městě i nejrychlejší. Kolo lze koupit v sití Caritas /velmi levně/ a v bazarech. Seznam k dostání na zahraničním oddělení.

Pro věřící je též na zahraničním k dispozici seznam kostelů a bohoslužeb, v daném jazyce a konfesi. A kromě čistě ortodoxního kostela jsou zde všechna vyznání.

Zmíněná volontérská síť ESN a hlavně její koordinátoři fungují. Každý pátek organizují pro Erasmus-studenty party v univerzitním sportovním centru. Každou druhou středu je též Stammtisch v rezervovaném klubu. A kromě toho různé doprovodné akce, asi třikrát za semestr nějaký výlet…, ale hlavně jsou ve svých konzultačních hodinách koordinátoři i mentoři ochotni poskytnout pomoc zahraničním studentům. Využila jsem například jedné takové "soukromé konzultace" k tomu, aby mi byla ukázán knihovní systém. Není zrovna jednoduchý, existuje spousta dílčích knihoven, knihoven jednotlivých institutů a centrální databáze sice jednotně vyhledá požadovaný exemplář, objednat ho však lze jen na daném místě jeho výskytu, což nebývá "pod jednou střechou", ale obvykle v různých budovách. Také existuje zvláštní knihovna pro studující, kam vyučující umisťují svůj příruční aparát /Handaparat/ - tedy výběr knih, které požadují ke zkoušce.

Finance

Založení účtu je bez problému, alespoň u Raiffeisenlandesbank Steiermark /má jiné podmínky než Raiffeisenbank/. Její pobočky a bankomaty jsou všude. Zřízení studentského konta je zdarma, zdarma jsou i veškeré transakce /placení nájemného, telefonu…/, výběr z bankomatu i u přepážky. Výběr je limitován pouze výší prostředků na účtě, někdy se však on-line spojení zasekne a je nutné zkusit výběr později. Výpis z účtu, kdykoli si ho provedete, je též zdarma. Za zrušení účtu se platí 8 eur, ale při zůstatku i jen pár centů ho není třeba rušit.

V Grazu není pobočka American Express, takže za každý cestovní šek na 200 eur si banka strhává 11-12 eur. A to i při vkladu na účet. Jinak to má Raiffeisenbank, tam se myslím platí paušálně 5 eur, ale její podmínky přesně neznám.

O cenách ubytování jsem psala výše; doprava, při zakoupení měsíční jízdenky, vychází na 30 eur. V letním semestru to lze ale eliminovat zakoupením kola /v Caritas stojí kolem 20-30 eur/. V Caritas lze koupit i jiné potřebné věci, včetně nádobí, nářadí… Jídlo je drahé, vyplatí se nakupovat hlavně v síti Hofer, až potom ve Sparu, Bille.

Rady a tipy

Co jsem ještě neuváděla výše je důležitá informace o zdravotním pojištění. Je třeba ho mít, aby člověk obdržel vízum, nemusí však být bezlimitní. Měla jsem bezlimitní pojištění u Allianz /za 3000,-; s roční platností/, rakouská zdravotnická zařízení ho však neuznávají. Jedinou vyjímkou jsou některé oddělení v nemocnici /Landeskrankenhaus/ - v mém případě chirurgie. Jinak si musíte vše zaplatit a pak žádat pojišťovnu o zpětné proplacení. Stejně to funguje i u pojištění u VZP, která ho nabízí speciálně pro vyjíždějící studenty za 3800,- /bezlimitní/. Mým tipem je udělat si cestovní pojištění u ISICU za asi 100,- /nevím zcela přesně/, které má plnění do 1,2 mio. V samotném Rakousku si lze pak zaplatit za ca 18 eur Krankenschein v Steiermarkische Gebietskrankenkasse /GKK/, který platí jeden měsíc. Můžete ovšem vegetovat bez tohoto pojištění a zřídit si ho teprve až budete potřebovat lékařské ošetření. / V akutních případech úrazů aj. Vás jsou stejně povinni ošetřit i se stávajícím českým cest. pojištěním/. Faktem zůstává, že zaplatit si v Čechách bezlimitní pojištění dodává největší jistoty.