University of Dublin - Trinity College

březen 2000 - květen 2001

Monika Šebková

moni.sebkova@centurm.cz

Finance

Dostala jsem 1650EURO/ 1300 liber /. Zaplatila jsem si ze svých peněz letenku / zpáteční stála kolem 8 tisíc/. S sebou jsem si ještě přivezla 330 liber pro případ, že bych se octla v nouzi nebo kdybych nevycházela s penězi.

Ačkoli je to pro nás v Irsku hodně drahé, dá se s touto sumou vyjít.

Je určitě dobré vzít si s sebou také vlastní peníze, protože pokud nechcete platit za směnění šeků / asi 30 lib /, musíte čekat asi týden, než se vám objeví EURO přeměněné na libry na účtě. Udělala jsem to tak, že jsem na účet uložila hotovost a šeky, takže jsem z účtu mohla brzy vybírat. Banka AIB je kousek od školy / směrem na centrum po pravé straně /.

Pro vytvoření účtu je však nutná ID karta nebo dopis o vašem přijetí na college. Trvalo mi dost dlouho, než jsem kartičku dostala. Věci jako ID karta, placení zálohy atd vyřizuje Miriam v main office- blízko recepce. Miriam byla ochotná, ale hrozně zmatená.

Nakonec jsem s penězi vyšla tak, že jsem mohla 13 dní cestovat, jela jsem na několik menších výletů, zaplatila si letenku a přivezla domů větší část peněz z vlastních/ rodičovských/ zdrojů.

Šetřila jsem, ale za to jsem viděla opravdu kus Irska.

Stravování a nákupy

Ve škole je jídelna, ale moc jsem tam nechodila. Nejlevnější oběd byl za 1.50 a to byly většinou "chips and sausages", ostatní jídla se pohybovala kolem 2.30. Vařila jsem si sama, což vyšlo mnohem levněji. Ovšem pozor- nejedla jsem maso. Zeleninu a ovoce jsme zpočátku kupovali jen na trhu v Moore Street / z Henry st. první doprava /. Blbé je, že je trochu z ruky a že si musíte koupit např. 3 hlavy brokolice, 12 jablek, což pro jednoho znamená variace na jedno téma. Ale pro srovnání: v Tescu stálo jabko třeba 30p a na trhu koupíte 12 jablek za libru. V centru / Parnell st./ je také ALDI, které je levnější než Tesco, ale je to dost daleko na každodenní nákup.

Kuchyně jsou na koleji dobře vybavené - trouba, sporák, topinkovač, mikrovlnka. Uklizeno tam ale bývá akorát ráno, kdy přijdou paní uklízečky, po zbytek dne se tam hromadí bordýlek velmi nepořádných studentů. Vemte si ale s sebou hrnek, příbor, talíř. Hrnce tam jsou. Lednice je také přítomná.

Chléb mají úplně jiný - takový ten toastový / nejlevnější byl za 49p / a pak "soda bread" / kolem 59p /, dělaný z mouky, kefíru a sody.

Cestování

Z letiště se dostanete do školy autobusy 41, 16 - za 1.05. Přijedete přímo před college. Cesta trvá asi tak 20 minut/ i méně/. Jinak letiště je v Dublinu docela malé, takže nehrozí ztracení. Jestli na vás na letišti nikdo čekat nebude, rozměňte si peníze, abyste měli drobné na autobus. Platí se u řidiče a když to nebudete mít přesně, neděste se, že vám nevrátil nazpátek. Utržek pak donesete do takové autobusové kanceláře / na O´Connel st- směrem do centra po pravé straně; celé prosklené/ a tam vám vrátí ty prašule.

Až dorazíte do školy, na recepci se zeptejte, kde je "main office". Tam bude někdo, kdo vám pomůže / možná tam bude stále Miriam/.

Do centra jezdí autobusy / via centre / a stálo to 85p. Pěšky tam člověk dorazí za necelých 40 minut. V té autobusové kanceláři se také dají koupit jízdenky třeba na dvě cesty, takže si člověk nemusí dělat starosti s drobáky a přímo si štípne v autobuse.

Na výlety kousek od Dublinu jsme jezdili vlakem DART anebo autobusem. Vlaková stanice je buď v centru/ Tara station/, ale chodili jsme na Connoly station- v pohodě pěšky od školy.

Na větší cestování je levnější využít autobusové dopravy. Bus nádraží je v Abbey st. v centru. Lístek je možné zakoupit předem nebo až u řidiče. Zavazadlo si můžete dát do kufru a nic neplatíte. Jinak řidiči byli skvělí a když jsme je poprosili, zastavili nám i mimo zastávku. Všechny informace týkající se autobusů najdete na www.buseireann.ie. Výhodnější je koupit si zpáteční jízdenku.

Výlety

Hned kousek od školy je botanická zahrada. Ve Phoenix parku je ZOO. Z Dublinu se dá dělat spousta hezkých výletíků. Různé informace ohledně cestování získáte v Tourist information v Suffolk st./ u kostela/.

Vlakem / DART / se dá jet k moři do Bray, Howth- krásná cesta po útesech. Zpáteční jízdenka tam stála kolem 2 lib. Byli jsme také v Glendaloughu/ idylické místo se zbytky kláštera a dvěmi jezery, ale lepší se tam vydat ve všední den, když tam není takový nápor turistů /. Jezdí tam St Kevin's bus company a stojí to 10 lib- tel.: 2818119. Pak jsme se vydali na Newgrange, což bylo hrozně zajímavé. Autobusem z centra jsme jeli do Droghedy, tam jsme pak přestoupili na dalsí bus / celkově 6 liber + 2 za vstup /. Krásné je prý středověké městečko Kilkenny. Za Dublinem jsou krásné pláže v Dollymountu, Malahide, Blackrocku. Za Dublinem jsou Wicklow mountains, do kterých se dá jet z centra městským autobusem / Enniskery /.

Jednou jsme byli na výletě s Youth Hostel Organisation, která se schází každou neděli kolem desáté - když se jde do centra tak ulice vlevo před O'Connel bridge, uvidíte chumel turistů.

Když jsme cestovali, rezervovali jsme si hostely dopředu- radši dřív, protože před Velikonocemi bylo plno a museli jsme spát dvakrát v BB/ cena je velmi rozdílná: hostely od 7- 10 a BB nás stál jednou 15 a jednou 19/. Mapku hostelů dostanete zadarmo v USIT NOW/ =GTS u nás /. Sídlí v Aston Quey, doprava hned za O'Connel bridge, kousek rovně a po levé straně na to narazíte. Na ISIC kartu jsme tam také dostali diář, ve kterém jsou různé kupony, třeba na Irish Independent. Zde je též možno zakoupit Travel Save Stamp/ 3 libry/, ale to se vyplatí pokud budete více cestovat. Tam jsme si také pak rezervovali letenku.

Hostely lze rezervovat v Tourist Information, obvolají to za vás, ale musíte zaplatit 10 procent z ceny za ubytování a 2 lib za službu. Podruhé jsme hostely obvolávali sami, což má výhodu, že se člověk ještě může na něco zeptat, ale protelefonuje se víc / zas ne o tolik /.

Stopování je v Irsku docela časté, měli jsme s ním dobré zkušenosti.

Ještě k ubytování- hostely byly většinou hezké. Pěkný byl Neptune's v Killarney, Old Monastery Hostel v Letterfracku/ Connemara/, Derrylehan v county Donegal. Nelíbilo se mi akorát v Barrington's v Limericku/ vůbec celé tohle město nic moc/. V Tourist Information mají dokonce knížku hodnotící kvalitu služeb hostelů, tak jsme ji tam studovali.

Dvakrát jsme podnikli jednodenní zájezd autobusem - z Gallway po Burrenu /10lib /, to bylo skvělé, protože řidič povídal zajímavě. Podruhé to bylo z Killarney po Dinglu- řidič pořád jen blekotal, ale bylo ošklivo, tak jsme se aspoň vozili. Dingle je překrásný.

Několikrát jsme si půjčili kola / kolem 6 liber, jednou chtěli zálohu a někde chtějí průkaz totožnosti /- díky nim jsme toho také hodně viděli. Kolem turistického města Killarney jsou nádherné trasy pro kola v Národním parku. Connemara je také moc pěkná/ pláže, rašelina, ovce - ty jsou všude/. Město Sligo se mi nelíbilo, ale v okolí je co objevovat. Kdybych se ale měla rozhodovat znovu, delší čas bych strávila o kousek severněji v county Donegal, který je takový divoký. Inishmore / jeden z Aran Islands - z Gallway busem do Rossaveal a pak malým trajektem / byl úžasný, je tam klid a nádherný západ slunce.

Moje výdaje za cestování byly asi 160 liber za týden.

Ubytování

Platili jsme 35 lib za týden + záloha 150 / vráti se pár dnů před odjezdem /. Mimo kolej se platí od 40 lib výše, 50 liber nejčastěji.

Zásuvky na pokojích nebývají, ale jsou na chodbě. Pozor, jsou o třech dírkách, takže je nutný adaptér.

Většinu Erasmus studentů přijel někdo navštívit. Řešili jsme to tak, že jsme paní ulízečku poprosili o matraci a tu jsme si pak mezi sebou půjčovali. Myslela jsem si, že to není povoleno někoho mít na pokojí, ale pak mi bylo jednou Erasmus studentkou řečeno, že studenti Erasmus prý mohou...tak nevím, ale každopádně návštěvy byly časté.

Zábava

Velké kino je na O'Connel st. a jmenuje se Savoy. Před šestou lístek stál 3.75 a jinak pro studenty za 3.90. V Dublinu je také kino, kam si můžete koupit permanentku a pak tam můžete chodit po určitou dobu, jak často chcete.

V Temple Baru / čtvrt Dublinu / je hodně hospůdek. Každý den hrají třeba v The Oliver St. John Gogarty. Výborné pivo mají prý v Porter's. Bacha- rozlišují "glass" a "pint" a ta první míra je menší.

Také jsem byla v divadle- v Gate Theatre. Abbey theatre, které jsem nenavšívila, má prý také výborná představení a odpolední matiné jsou levnější.

V centru je útulná kavárna Café Moca, kde je otevřeno až do čtyř.

Další komentáře:

Jo a bacha na přecházení, auta jezdí opačně. Jinak určitě se tam neztratíte, protože lidé vám ochotně pomohou.